Aktualności

1.Szczepienie przeciwtężcowe jest zalecane u osób, które mają możliwość zranienia się i zanieczyszczenia rany ziemią na przykład w czasie prac na ogródku, uprawiania sportu.

 

Szczepienie obejmuje 3 dawki .

Pełny cykl zabezpiecza pacjenta na 10 lat.

 

Na tężec najczęściej chorują osoby starsze, u których odporność na tą chorobę wygasła, a rana była mała(np. zranienie kolcem róży) i nie były z tego powodu konsultowane przez lekarza.

 

2.Szczepienie na grypę jest zalecane dla pacjentów z chorobami przewlekłymi- np. cukrzycą, chorobą serca, astmą oskrzelową , osób powyżej 50 roku życia, u osób planujących ciążę w danym sezonie i kobiet ciężarnych oraz u dzieci.

 

Szczepienie wykonywane jest sezonowo przed okresem zachorowań.

Szczepienie zabezpiecza tylko na 1 rok.

 

3.Szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu zalecane jest u osób przebywających na terenach zalesionych w rejonach występowania tej choroby.

 

Szczepienie obejmuje 3 dawki.

Pełny cykl zabezpiecza pacjenta na 3 lata.

 

Warto zacząć szczepić się w terminie jesienno-zimowym bo wtedy uodpornienie uzyskuje się na wiosnę, sezon występowania kleszczy przenoszących tą chorobę.

 

4. Szczepienie przeciw HPV(brodawczakowi ludzkiemu) zalecane jest szczególnie u dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Szczepienie jest elementem profilaktyki raka szyjki macicy.

 

Szczepienie obejmuje 2 lub 3 dawki.

Nie przewiduje się dawek przypominających.

 

WSZYSTKIE SZCZEPIENIA MOŻNA WYKONAĆ W NASZEJ PLACÓWCE